Wydarzenie muzyczne pn. "Noc Bardów" już po raz 31. odbędzie się 16 listopada br. w sali "Sokół", w Starogardzie Gdańskim. Inicjatorem i twórcą był Ryszard Rebelka (1943-1995) - wszechstronny starogardzki artysta, którego celem było stworzyć możliwości występów uzdolnionej młodzieży przed szeroką publicznością.
W tym roku od godziny 18:00 wystąpią artyści przeglądu, wykonujący utwory z gatunku poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Na starogardzkiej scenie bardów wystąpiło wielu takich artystów nie tylko ze Starogardu i okolic, ale także z zagranicy. Część z nich znakomicie realizuje się w tej formie artystycznej. W tym roku krótkie recitale wykonają Szymon Brucki i Marcin Skrzypczak, którzy wcześniej wielokrotnie prezentowali się na scenie "Nocy Bardów".
Szymon Brucki z pochodzenia starogardzianin, torunianin – z wyboru. Od wielu lat wykonuje poezję śpiewaną, którą uważa za świetną formę przekazu sztuki lirycznej, w piosence muzykę traktuje bowiem jako pełnoprawny środek semantyczny, który doskonale może uzupełniać tekst literacki, tworząc w ten sposób odrębne dzieło artystyczne. Laureat kilku festiwali związanych z nurtem poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej, m. in. I miejsce (Złota Barć) w 13. Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej "FORMA" (2022 r.), I nagroda (Gęste Sito Krytyki) w 32. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (2020 r.) czy I miejsce w XXI Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Poetyckiej "Wieczorne Nastroje" (2017 r.).
Marcin Skrzypczak – bard ze Starogardu Gdańskiego, obecnie zamieszkujący za granicą, filolog polski, śpiewający autor, kompozytor, gitarzysta. Kończąc studia mógł się już poszczycić wielkim doświadczeniem festiwalowym polskiej sceny poetyckiej, piosenki autorskiej, czy jak kto woli - poezji śpiewanej. W latach 2005-2011 był laureatem większości festiwali organizowanych w Polsce – m. in. Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji Śpiewanej "Poetyckie Okruchy Lata" w Grudziądzu, Piaseczyńskiego Zlotu Piosenki Różnej w Piasecznie, Ogólnopolskiego Festiwalu "Poetycka Dolina" w Warszawie, Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej "Wieczorne Nastroje" (za recital "Siedem grzechów głównych albo Gorzka Żołądkowa"), Festiwalu Piosenki Studenckiej "Łykend" we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Wojtka Belona w Busku Zdroju, Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję – RECITAL 2011 w Siedlcach. Ponadto otrzymał – Nagrodę specjalną im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej 35. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej "BAZUNA" w Elblągu, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Towarzystwa "Polonia" w Monachium na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu, a także I Nagrodę i Złote Skrzydło na Festiwalu Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły" w Cisnej oraz Grand Prix "Wrzosowiska" w Kędzierzynie-Koźlu. W 2013 r. ukazała się debiutancka płyta "Zmyślony", na której znajdują się zarówno nagradzane na konkursowych koncertach autorskie utwory Marcina Skrzypczaka, jak i wiersze poetów polskich, m. in. Beaty Obertyńskiej, Ewy Lipskiej, Adama Ochwanowskiego, Zbigniewa Joachimiaka czy ks. Janusza Stanisława Pasierba. Gra recitale tylko i wyłącznie przy akompaniamencie gitary. Mówi, że jest profesjonalnym amatorem, choć jego umiejętności wokalne i instrumentalne wydają się temu przeczyć. Jest na scenie całym sobą, całym życiem. Gdy zaczyna grać i śpiewać, jest tylko tu i teraz.
Zwieńczeniem XXXI edycji "Nocy Bardów" będzie specjalny koncert pn. "Niemen odwiedza Rebelkę", w którym zostaną wykonane wybrane utwory Czesława Niemena przez starogardzkich wokalistów i instrumentalistów: Janusz Stankowiak, Agata Glejt, Łukasz Ewert, Wiktoria Śliwińska, Kinga Wylęgły, Sławek Hoduń, Dariusz Czajka, Piotr Gralewicz, Sławomir Nadolski, Mariusz Pliszka, Robert Stemplewski. Kierownikiem muzycznym koncertu jest Piotr Chrapkowski.