Koncert „Kaczmarski subiektywnie”, wyboru piosenek dokonał Jacek Bończyk z myślą o upamiętnieniu dwudziestej rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego.
Artyści to: aktor, piosenkarz, reżyser, wykładowca i scenarzysta Jacek Bończyk (wokal, gitara) – od dwudziestu lat propagujący i wykonujący twórczość Barda oraz czołowych klasyków estrady polskiej.
Towarzyszy mu Konrad Wantrych (klawisze) – pianista w zespole „Kult”. Jest on również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej.
Pieśni-baśnie Jacka Kaczmarskiego w mistrzowskim wykonaniu Jacka Bończyka i Konrada Wantrycha niosą opowieść o budowaniu Arki przed potopem, o przejściu Polaków przez Morze Czerwone, o wojnie postu z karnawałem, o starych ludziach w autobusie, o Źródle, co wciąż bije, o naszej klasie, o maleńkiej nieskończoności, o siedmiu demonach, co nami się karmią, o tym, co między okiem a łzą i między sercem a krwią, o tym, że pięciu na salę kładli na Banacha, o szukaniu Raju, o Obławie na młode wilki, o Murach, co runęły, lecz jednak rosły, o odebraniu światu Witkacego, wreszcie o Tunelu, który tkwi na końcu drogi...
Jacek Bończyk tak mówi o swoim powiązaniu z twórczością Jacka Kaczmarskiego:
– Jestem wielkim admiratorem talentu Kaczmarskiego, przez wiele lat analizowałem jego estetykę, zachwycałem się kunsztem języka, zdumiewała mnie jego rozległa wiedza historyczna. Wykonywałem na scenie jego programy, śpiewałem i grałem jego niepokorne pieśni, kiedy był na emigracji – traktowałem to jako moją własną małą misję w walce z komuną – byłem wtedy młodym człowiekiem. Kiedy wrócił do Polski – odłożyłem gitarę i ustąpiłem miejsca Mistrzowi.
Minęło parę lat. Od chwili odejścia Jacka Kaczmarskiego jestem przyjacielem Fundacji jego imienia. Zrealizowałem z aktorami i muzykami wiele koncertów i spektakli Jackowych poświęconych jego ważnej twórczości, próbując na nowo ją odczytać i proponując znawcom jego pióra dzisiejszą – współczesną wersję sceniczną. Okazuje się, że utwory Kaczmarskiego wciąż niosą istotny przekaz i budzą sporo refleksji.
Bilety
50 zł normalny
40 zł ulgowy
--
Zdjęcia 2-6: źródło CRPK