Tytuł


GOETHE. PROFIL PODWÓJNY. XII LOGOS FEST-Tyski Festiwal Słowa - Koncert Finałowy

GOETHE. PROFIL PODWÓJNY. XII LOGOS FEST-Tyski Festiwal Słowa - Koncert Finałowy

Brak aktywnych wydarzeń

Wydarzenie o tym tytule nie jest obecnie dostępne w sprzedaży internetowej.

Ostatni dostępny w sieci termin: niedziela, 13 październik 2024 17:00

Goethe. Profil podwójny
 
Widowisko muzyczne „Goethe. Profil podwójny” pokazuje, że kultura europejska jest jedna, a kultura polska silnie promieniuje na Europę. Widzowie dowiadują się, że największy poeta niemiecki darzył wielką miłością polską pianistkę i kompozytorkę Marię Szymanowską. Byłą ona wtedy największą artystką europejską, grała koncerty fortepianowe na królewskich dworach, a Goethe poświęcił jej wiersz. Innym wątkiem świadczącym o bliskości naszych kultur jest wizyta młodego Adama Mickiewicza u Goethego na jego osiemdziesiątych urodzinach. Być może owocem tego spotkania poetów jest fakt, iż w parku w Weimarze stoi dziś popiersie Mickiewicza.
 
Johann Wolfgang Goethe jawi nam się jako postać pomnikowa, mąż ze spiżu. Widowisko muzyczne „Goethe. Profil podwójny” podejmuje się zadania odczarowania tej postaci, pokazania poety w wymiarze ludzkim, pełnego emocji, lęków, pasji i humoru. Poznajemy „zakochanego Goethego” poznajemy obiekty jego miłości. Oto baronowa Charlotta von Stein, z którą łączyło go uczucie być może tylko platoniczne, ale tak mocne, że zaowocowało ponad dwoma tysiącami listów pełnych gorących wyznań. Oto Christiana Vulpius, dziewczyna z ludu, modystka, kochanka i późniejsza żona Goethego, obiekt wielkiej namiętności. Oto kobiety metafizyczne, których poeta obdarzył miłością i pożądaniem swoich literackich bohaterów. To Małgorzata z „Fausta” oraz Mignon z powieści „Lata nauki Wilhelma Meistra”.
 
 
Młodość Goethego, jego uczucia, namiętności i niepokoje poznajemy poprzez pieśni, a językiem pieśni są emocje. Te emocje wspaniale wyraża jeden z najlepiej śpiewających aktorów Marcin Januszkiewicz, który wciela się w postać Młodego Goethego. Jako baronową Charlottę von Stein widzimy Beatę Rybotycką, która czaruje niepowtarzalną barwą głosu. W roli Christiany Vulpius występuje Marta Moszczyńska, u której siła głosu dorównuje sile emocji. Jako kobieta, właściwie dziewczyna metafizyczna pojawia się Alicja Wojnowska, młoda aktorka Teatru Starego w Krakowie. Przewodnikiem po tej opowieści będzie autor libretta i pieśni Jacek Cygan, który momentami wystąpi jako Stary Goethe. Muzykę, która jest dziełem Piotra Rubika poniesie zespół pod kierunkiem Jacka Subociałło. Aparat wykonawczy wzbogaca kwintet smyczkowy. Prawdziwą ozdobą koncertu jest Mariusz Patyra, jedyny polski skrzypek, który wygrał Konkurs Paganiniego we włoskiej Genui.
 
Wykonawcy:
Jacek Cygan
Marcin Januszkiewicz
Beata Rybotycka
Alicja Wojnowska
Mariusz Patyra
Marta Moszczyńska


Partnerzy serwisu
Universal Music Polska Sony Music My Music Warner Music Poland Magic Records SP Records MJM Mystic Production MTJ
LUNA Metal Mind Productions STX Jamboree Box Music Iron Media Top 80
InterTicket
Kinoteatr Rialto
Gliwicki Teatr Muzyczny Agora S.A
O Firmie | Redakcja | Polityka prywatności | Patronat medialny | Bannery NetFan.pl | Dołącz do nas | RSS
Facebook NetFan.pl  NetFan TV  Nasza Klasa Twitter
Zawarte na stronie materiały podlegają polityce ochrony prywatności.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez Użytkowników.
Twórcy witryny: Sebastian Płatek & Piotr Strzępka
Wszelkie prawa zastrzeżone Serwis muzyczny NetFan.pl 2003-2016 ®