Tytuł


Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)
10

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

To żartobliwa prezentacja wszystkich 37 dramatów największego dramaturga wszechczasów.  więcej

To żartobliwa prezentacja wszystkich 37 dramatów największego dramaturga wszechczasów. Na pomysł zagrania Szekspira w skondensowanej do jednego przedstawienia formie wpadła dwadzieścia lat temu trójka studentów amerykańskich - Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield. Prezentowali oni tę sztukę w Edynburgu, a potem przez kilkanaście lat grali z powodzeniem "Dzieła wszystkie Szekspira" w teatrze Criterion przy Piccadilly Circus w Londynie. Do Polski sztuka została sprowadzona w 1998 roku przez Włodzimierza Kaczkowskiego i wkrótce zrealizowana przez niego w teatrze Scena Współczesna w Warszawie. O jej popularności świadczy fakt, że grana jest tam do tej pory i osiągnęła liczbę ponad 1 200 przedstawień, co jest swoistym rekordem w offowym teatrze. Doczekała się też 8 realizacji w teatrach instytucjonalnych na terenie całej Polski, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Elblągu i Chorzowie i wreszcie dotarła do miasta Łodzi ( zresztą po raz wtóry).
Reżyseruje osobiście Włodzimierz Kaczkowski.

Trójka łódzkich aktorów – Gracjan Kielar, Jan Jakubowski i Krzysztof Pyziak przez półtorej godziny bawi publiczność żonglerką cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniami do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira, którego duch pojawia się zresztą osobiście. W ramach spektaklu: “Otello” jako rap, “Makbet” po góralsku, ”Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn, „Kroniki królewskie” jako mecz piłkarski i “Hamlet” w wielu skróconych wersjach. Widzowie są wciągani do akcji, nieustannie prowokowani przez aktorów do wspólnej zabawy. Na całość składają się najsłynniejsze dialogi i monologi, w dowcipnej i zaskakującej formie. Przedstawienie stara się przemówić zarówno do młodzieżowej, jak i dorosłej publiczności. Uczy bawiąc, a bawi ucząc. Cytaty, pastisz i parodie to tylko niektóre elementy teatralnej prowokacji. Spektakl kpi nie z Szekspira, ale ze schematów współczesnej kultury masowej, z którymi zderza się jego twórczość, I to wszystko w oszałamiającym tempie, które nie pozwala się nudzić ani przez chwilę. Przy okazji można przypomnieć sobie twórczość geniusza ze Stratfordu i niezależnie od wszystkich anachronizmów, przeinaczeń i przekręceń dojść do wniosku, że Szekspir był naprawdę najwybitniejszym dramaturgiem wszechczasów i zawsze warto wrócić na poważnie do jego dramatów.
Zaczynamy od premiery studenckiej 2 lutego o godzinie 16:30 a właściwa premiera odbędzie się 7 lutego 2014 roku o godzinie 19:15

Proponujemy również


Uwaga! To jedyna taka propozycja w historii Mumio, prosimy odważnie korzystać!

Partnerzy serwisu
Universal Music Polska Sony Music My Music Warner Music Poland Magic Records SP Records MJM Mystic Production MTJ
LUNA Metal Mind Productions STX Jamboree Box Music Iron Media Top 80
InterTicket
Kinoteatr Rialto
Gliwicki Teatr Muzyczny Agora S.A
O Firmie | Redakcja | Polityka prywatności | Patronat medialny | Bannery NetFan.pl | Dołącz do nas | RSS
Facebook NetFan.pl  NetFan TV  Nasza Klasa Twitter
Zawarte na stronie materiały podlegają polityce ochrony prywatności.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez Użytkowników.
Twórcy witryny: Sebastian Płatek & Piotr Strzępka
Wszelkie prawa zastrzeżone Serwis muzyczny NetFan.pl 2003-2016 ®